Радован Караџиќ ќе го отслужи остатокот од доживотната казна во Велика Британија

Воениот злосторник Радован Караџиќ ќе го отслужи остатокот од доживотната казна затвор во Велика Британија.

Одлуката ја донесе Кармел Агиус, претседател на Меѓународните резидуални механизми за кривични судови, откако од Островот доби потврда дека земјата ќе го прими криминалецот да ја издржува казната.

„Имајќи предвид дека Жалбениот совет на Механизмот го осуди Радован Караџиќ на доживотен затвор, меѓу другото, Велика Британија го информираше Механизмот за подготвеноста тој да го спроведе остатокот од казната што му е изречена на Караџиќ од Механизмот. Со ова одлучувам дека Караџиќ ќе ја издржува казната  во Велика Британија“, рече Агиус во известувањето испратено до засегнатите страни во постапката - обвинителот Серж Брамерц и адвокатот на Караџиќ, Питер Робинсон.

Тој додаде дека ќе биде официјално побарано од Владата на Обединетото Кралство да му изрече казна на Караџиќ, да се согласи на барањето, да го извести Караџиќ и да ги преземе сите неопходни мерки за да го олесни неговиот трансфер што е можно побрзо. Тој нареди Караџиќ да остане во притвор на Механизмот додека чека преместување.

реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Свет

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Столтенберг: Членот пет ќе се активира и за вселенски напади

Read more

Бајден: Автократска Русија е послаба отколку што се чини

Read more
 

Вести

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Читај повеќе

Денеска се решава за укинување на полицискиот час

Читај повеќе

Прв НАТО самит каде С. Македонија учествуваше како полноправна членка

Читај повеќе

Променливо облачно со северен ветер, од четврток значително потопло

Читај повеќе

Пристигнаа уште 12.870 дози Pfizer вакцини

Читај повеќе

Словенија прогласува крај на епидемијата

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ со протест пред МНР бара да се соопшти за што се преговара

Читај повеќе

Приведен 26-годишник кај кого се најдени 44 пакувања марихуана

Читај повеќе

Заев: Ова е историски Самит на НАТО за Северна Македонија

Читај повеќе