Радуловиќ: Далеку сме од идеалната форма, претстојната сезона ќе нема изразит фаворит

Тренерот на МЗТ Скопје, Дарко Радуловиќ, синоќа ги предводеше аеродромци до победа над Работнички (79 : 78) и до четвртиот трофеј во кошаркарскиот Суперкуп.

По натпреварот, тој посочи дека неговиот тим е далеку од идеалната форма и дека не се сметаат за изразити фаворити во новото првенство.

– Заслужено го победивме овој натпревар, но далеку сме од идеалното, не сме изразит фаворит, но МЗТ е МЗТ, шампионска екипа. Беше прв официјален за нас, беше прв и за Работнички на почетокот на новата сезона, затоа и е помалку нормално емоциите да бидат нагоре-надолу. Резултатски гледано, искрено можеби ние не очекувавме Работнички да се претстави во едно вакво, одлично светло. И дефинитивно ќе бидат сериозен противник во текот на сезоната. Оваа сезона лигата има доста квалитетни екипи со сериозни, со широки ростери. Ќе биде многу интересна сезона, истакна Радуловиќ.

Новото првенство почнува следниот викенд, а МЗТ Скопје Аеродром одбраната на титулата ќе ја почне во Битола против Пелистер.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Кошарка

Ашаданов го објави поширокиот список за евро-квалификациите

Read more

Далас на Дончиќ изедначи НБА рекорд во победата над Хорнетс

Read more

Победнички старт на МЗТ во АБА 2

Read more

Магијата на Лука Дончиќ повторно на дело

Read more
 

Спорт

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Читај повеќе

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Читај повеќе
  • play_arrow

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Читај повеќе

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Читај повеќе

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Читај повеќе

Иницијаторите на фудбалската Супер лига најавуваат нов концепт

Читај повеќе
  • play_arrow

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Читај повеќе