Рајска плажа во Италија што може да ја посетат само 60 луѓе дневно

Архипелагот Мадалена покрај брегот на Сардинија, Италија е дом на голем број прекрасни плажи.

Кала Котичо на североисточниот брег на островот Капрера во Тиренското Море е еден таков магичен бисер.

Малата, но прекрасна плажа со ситен бел песок е составен дел од Националниот парк Ла Мадалена и е совршено место за капење и нуркање во летните месеци.

Плажата е опкружена со прекрасно тиркизно море, карпи и медитеранска вегетација и е скриена од љубопитните очи. Поради својот магичен изглед, многумина ја споредуваат со рајските плажи на Тахити во Француска Полинезија.

Интересно е што во последно време бројот на луѓе кои може да ја посетат Кала Котичо во еден ден е ограничен на 60, а местото треба однапред да се резервира со локален водич.

Луѓето фатени на плажа без водич може да бидат казнети.

Remote video URL

Да потсетиме, Италијанците ги заострија правилата за да го спречат уништувањето на природните убавини на Сардинија и околните острови во екот на туристичката сезона.

Remote video URL
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Живот

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Read more

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Read more

Гејмингот не е само обична игра

Read more

Сонцето влезе во огнениот Лав: Што ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Read more
 

Магазин

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Читај повеќе

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Читај повеќе

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Читај повеќе

Гејмингот не е само обична игра

Читај повеќе

Сонцето влезе во огнениот Лав: Што ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Како да останете фокусирани додека работите?

Читај повеќе

Што го прави кафето нездраво?

Читај повеќе

Дали ја поттикнувате зависноста од смартфони кај вашите деца?

Читај повеќе