Рак на дојка може да се лечи без хемотерапија, тврдат шпански научници

Истражувањето на меѓународен тим научници спроведено во 21 болница во Шпанија покажува дека ракот на дојка може да се лечи и без хемотерапија.

Научниците истражувањето го спровеле на нешто над 5 илјади пациентки низ Шпанија.

Речиси секоја осма жена во текот на својот живот може да пати од рак на дојка, што е главна причина за смртноста кај жените кои боледуваат од тумор, пишува Шпанската асоцијација за борба против рак. Поради тоа во оваа земја им се посветува големо внимание на истражувањата кои се поврзани со лекувањето на рак на дојки, па така истражувањето именувано како RxPONDER било спроведено во вкупно 21 шпанска болница.

Д-р Бегоња Бермехо, член на истражувачкиот тим кој се бави со рак на дојки при Универзитетската клиника во Валенсија, каде, помеѓу другите, е направено ова истражување, вели дека резултатите покажуваат како хемотерапијата не мора да се применува на жените во постменопауза кои боледуваат од хормонски (HR) позитивен карцином или HER 2 негативен карцином.

Научниците објаснуваат дека со таквиот пристап би им се олеснило лекувањето на заболените, бидејќи би се избегнале негативните ефекти од хемотерапијата.

„Според резултатите од истражувањето, исклучувањето на хемотерапијата кај оваа група на заболени, кај кои кај една третина биле зафатени и лимфните јазли, не ја влошува прогнозата. Согласно тоа, кај оваа група заболени, хемотерапијата не мора да се применува“, вели д-р Емилио Алба, шеф на онколошкото одделение при Универзитетската болница во Малага.

Истражувањето било спроведено кај повеќе од 5 илјади жени заболени од овие два типа на рак на дојка, кои се и најчестите подтипови кои ги погаѓаат заболените.

Стандардниот третман во лекувањето, кој се применува веќе три децении, е хемотерапија со хормонална терапија, а лекувањето може да трае со години. Научниците сега тврдат дека кај некои пациентки може да се дава само хормонална терапија, доколку тоа се потврди преку генски тест кој би дал одговори на веројатноста за повторна појава на канцерот и колку би била успешна хемотерапијата.

Тагови
реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Amazon годишно уништува милиони непродадени уреди

Read more

Наука

Мистериозна компјутерска грешка го стави вселенскиот телескоп Hubble во „безбеден режим“

Read more

Кина и Русија ќе градат заедничка база на Месечината

Read more

Експертите одговараат: Дали постојат вонземјани?

Read more

Колку тежат сите SARS-CoV-2 вируси во светот?

Read more
 

Гик

Jacob & Co претстави луксузен часовник од 580.000 долари

Читај повеќе

Мистериозна компјутерска грешка го стави вселенскиот телескоп Hubble во „безбеден режим“

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина и Русија ќе градат заедничка база на Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow

Измислена лепенка што може да открие алкохол и кофеин во крвта

Читај повеќе
  • play_arrow

Hyundai ги купи кучето-робот Spot и Boston Dynamics. Што планира со нив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla претстави нов суперкомпјутер, петтиот најмоќен во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Никогаш не поврзувајте го вашиот iPhone со оваа Wi-Fi мрежа

Читај повеќе

Honor во август ќе го претстави смартфонот Magic 3

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да едитирате видео на YouTube откако ќе го објавите?

Читај повеќе