„Ракијче, вино, мастиче и кафенце...“ нова песна за Тиквешијата

Прекрасна мелодија со уште поубава лирика ни доаѓа од Тиквешкиот крај.

Песната наречена токму „Тиквешкиот Рај“ е во изведба на „Колектив Бенд“, но е компонирана од Лазар Каров, македонски иселеник во САД кој својата љубов за родната Тиквешија решил да ја претвори во ноти.

„Другарот Лазар долги години живее и работи во САД, но љубовта кон родниот град, маалото, фамилијата, се неговата инспирација за творештво и напредок, па и покрај далечината со желба да направи нешто за своето родно место, ја компонира песната 'Тиквешкиот Рај' и ја подарува на 'Колектив Бенд', за што сме бескрајно благодарни. Уште еднаш од срце му се заблагодаруваме на нашиот Лазар и му посакуваме успешна кариера“, велат дечките од бендот кои одлично ја изведоа подарената нумера.

реклама

МК сцена

„Чувај ме“ е новата песна на култниот македонски бенд „Д.Н.О“

Read more

Уште еднаш, овојпат без солзи: „Архангел“ се поезијата на Скопје

Read more

Ристо Вртев: Песните на „Архангел“ сега ми будат поинакви емоции од времето кога беа напишани

Read more

Нова изведба и спот за легендарната „Лихнида“

Read more

Нови видеа

play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Read more
play_arrow

Како да го забрзате метаболизмот по 40-тата година?

Read more
play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во август 2021

Read more
play_arrow

Дали се слабее со 20.000 чекори на ден?

Read more
play_arrow

Трејлерот за последната сезона на „The Walking Dead“ е прилично брутален

Read more
play_arrow

Што ќе се случи ако цел месец се туширате со ладна вода?

Read more
play_arrow

30 интересни факти за „Interstellar“

Read more
play_arrow

Олимпијада во верзија на Реми Галард

Read more
play_arrow

Кој е побрз: Mercedes AMG C63 Black Series или BMW M3 F80?

Read more
play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Read more
play_arrow

Што ако би можеле да го посведочите крајот на светот?

Read more