ЕХФ ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО УНГАРИЈА/СЛОВАЧКА 2022

Ракометарите ги добија противниците за квалификациите за ЕУРО 2022

Македонските ракометари ги добија противниците во квалификациите за ЕУРО 2022 година.

За пласман на континенталниот собир, кој ќе се игра во Унгарија и Словачка, „црвено-жолтите“ ќе треба да се изборат со Швајцарија, Финска и Данска.

ЕП 2022 ќе се игра во препознатливиот термин во месец јануари, а квалификациите ќе стартуваат во месец ноември.

Квалификациите ќе стартуваат на 4 ноември, а ќе завршат на 2 мај идната година.

Пласман на Европското првенство ќе обезбедат првопласираните две репрезентации од сите групи како и четирите најдобри третопласирани селекции.

Шампионатот ќе се игра од 13 до 30 јануари 2022 година.

Брестовац: Не е ниту лесна, ниту најтешка група

Селекторот на машката ракометна репрезентација по добивањето напротивниците во квалификациите за ЕУРО 2022 изјави дека групата „не е ниту лесна, ниту најтешка“.

„Групата е коректна. Не е ниту лесна, ниту најтешка. Данска е фаворит, а со Швајцарија и со Финска можеме до позитивен резултат на сите натпревари. Ни преостанува период за подготовка и анализа на противниците и се надевам дека сите репрезентативци ќе имаат запазени улоги во своите екипи и ќе бидат максимално подготвени за квалификациските дуели“, изјави Брестовац.

Квалификациски групи за пласман на ЕУРО 2022:

Група 1: Франција, Србија, Белгија, Грција

Група 2: Германија, Австрија, Босна и Херцеговина, Естонија

Група 3: Чешка, Русија, Украина, Фарски Острови

Група 4: Исланд, Португалија, Литванија, Израел

Група 5: Словенија, Холандија, Полска, Турција

Група 6: Норвешка, Белорусија, Летонија, Италија

Група 7: Данска, Македонија, Швајцарија, Финска

Група 8: Шведска, Црна Гора, Романија, Косово

Термини на одигрување на натпреварите:

1 коло: 04/05 ноември 2020

2 коло: 07/08 ноември 2020

3 коло: 10/11 март 2021*

4 коло: 13/14 март 2021*

5 коло: 28/29 април 2021*

6 коло: 02 мај 2021*

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Ракомет

Алушовски: Во Струга не одиме само да се проверуваме, туку да победиме

Read more

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Read more

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Read more

Среќен роденден, Тимур Дибиров!

Read more

Спорт

  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе

Пирло сака да го донесе Џеко во Јувентус

Читај повеќе