ИХФ СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ЕГИПЕТ 2021

Ракометарите го победија Чиле и одат во наредната фаза

Македонските ракометари ја забележаа првата победа на ракометниот мундијал откако попладнево во тешка и израмнета битка го совладаа Чиле.

Само победа ја вадеше Мкаедонија денеска бидејќи и со нерешено, поради послаба гол-разлика, чилеанската репрезентација ќе се пласираше во втората фаза.

Првиот дел им припадна на Чилеанците кои најчесто водеа, но најмногу со два гола разлика, додека македонските ракометари израмнуваа и се обидуваа да поведат, нешто што им успеа во три наврати. На полувреме Чиле замина со предност од 17:16.

Уште на почетокот од вториот дел израмнивме, па победовме, разлика која ја одржувавме до крај. Едно време дојдовме и до +4 разлика (27:23), а на крајот Македонија триумфираше со 32:29.

Најефикасен во нашиот табор беше 40-годишниот Кире Лазаров кој постигна 8 голови и беше прпгласен за играч на натпреварот. Кај Чилеанците исто толку голови постигна Салинас.

Табела:

  1. Шведска 4 (73:46)
  2. Египет 4 (73:48)
  3. Македонија 2 (71:99)
  4. Чиле 0 (84:108)

Од 18 часот Египет и Шведска во директен дуел ќе одлучат кој ќе биде првопласиран.

Во втората фаза ќе играме во групата IV заедно со репрезентациите од Х групата каде сигурни патници се Белорусија, Русија и Словенија. Првиот натпревар ќе го играме веќе в среда, а противникот допрва ќе биде одреден согласно конечниот пласман.

реклама

Меѓународниот ден на жената и Г- точката

Read more

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Март ќе биде тежок месец за овие три хороскопски знаци

Read more

Дали би си купиле кола од Lidl супермаркет? Цена поволна

Read more

Ракомет

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Read more

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Read more

Вардар против Елверум ја прекина серијата без победа во Лигата на шампиони

Read more

Познати двојките за стартот на ракометниот куп

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тренингот на младите руски хокеари ја шокира Русија

Читај повеќе

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Читај повеќе

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Денот кога Коби Брајант им докажа на сите дека не се плаши од никого и од ништо

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Читај повеќе

Англиските медиуми се прават наглуви за рекордот на Ѓоковиќ

Читај повеќе

Колку е веројатно Џерард да го замени Клоп?

Читај повеќе

Кејн и Сон срушија премиерлигашки рекорд за асистенции

Читај повеќе