ЕХФ Ж ЕУРО 2022 СЛОВЕНИЈА / МАКЕДОНИЈА / ЦРНА ГОРА

Ракометарките добија тешка група на домашното ЕУРО

Женската ракометна репрезентација на Македонија немаше воопшто среќа во денешната жрепка за групите на Европското првенство 2022.

Фото: РФМ

Фортуната беше немилосрдна кон нашите ракометарки сместувајќи ги во група со силните Холандија, Романија и Франција. Македонија на жрепката беше во третиот шешир, но уште од последниот ја добија најлошата можна опција, односно Романија, а потоа фортуната во нашата група Ц ги смести и Холандија и Франција.

Претстојното ЕУРО 2022 ќе се одржи во Словенија, Македонија и Црна Гора со тоа што Љубљана и Цеље ќе бидат домаќини на групите А и Б, Скопје на нашата Ц група, а Подгорица на групата Д каде што е Црна Гора. Во втората фаза натпреварите од едната група ќе се играта во Љубљана, а во другата во Скипје, додека завршницата во словенечката престолнина.

Првопласираните три репрезентации од четирите групи продолжуваат во наредната фаза. Континенталниот собир ќе се одржи од 4 до 20 ноември, а Скопје домаќин ќе биде во салата „Борис Трајковски“.

Ова ќе биде прво учество за Мкаедонија по она во 2012

Група А (Љубљана):
Унгарија
Хрватска
Швајцарија
Норвешка
 

Група Б (Целје):
Словенија
Шведска
Србија
Данска

Група Ц (Скопје):
Македонија
Холандија
Романија
Франција

Група Д (Подгорица):
Црна Гора
Германија
Шпанија
Полска

URL
реклама
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Read more

Ракомет

Прв пораз на македонските ракометари на Медитеранските игри

Read more

Стоилов: ЕХФ бездушно нè казни

Read more

РК Вардар: Понудивме банкарска гаранција, но ЕХФ не ја прифати и нѐ исклучи од ЛШ

Read more

Вардар исфрлен од ЛШ поради неисполнети финансиски обврски

Read more
 

Спорт

Берлускони со спектакуларен напаѓачки тандем сака да атакува на ЛШ

Читај повеќе
  • filter

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Читај повеќе
  • filter

Каков татко, таков син: Стефан Ѓоковиќ стана хит поради неговата техника

Читај повеќе

Најмладиот син на Диего Симеоне потпиша за Сарагоса

Читај повеќе
  • play_arrow

Влаховиќ по само половина година го смени бројот на дресот

Читај повеќе

ФИФА претстави нова офсајд технологија со ВИ за Мундијалот во Катар

Читај повеќе

НБА: Јокиќ го потпиша најбогатиот договор во историјата

Читај повеќе

Прв пораз на македонските ракометари на Медитеранските игри

Читај повеќе

Галијани открива: Во 1998 го потпишав Чави, но сè пропадна поради мајка му

Читај повеќе