Рама: Мета мора да биде разрешен бидејќи е срам за Албанија

Додека неговата Социјалистичка партија продолжува со постапката за разрешување на претседателот Илир Мета, премиерот Еди Рама на средба со социјалистичките пратеници изјави дека ќе стори сѐ за да ја „деминира институцијата Претседател“.

Тој истакна дека Мета не е ништо друго освен личност која ја засрамува Албанија, албанското општество и секој нормален граѓанин на албанската држава со неговото присуство на чело на државата.

– Со Илир Мета и неговата партија нема и нема да има никаква соработка. Мета треба да биде разрешен од фукцијата како анти-државна личност казнет од албанскиот народ на 25 април. Личност која ја срами Албанија, албанското друштво и секој нормален граѓанин на оваа држава со неговото присуство на чело на оваа држава, нагласи Рама.

Премиерот додаде дека за да се најде кандидат за нов претседател ќе се консултира со опозициската Демократска партија.

– Сѐ уште е рано да се зборува за негов наследник, но, во секој случај, пред или навреме, зависно како ќе се одвива процесот, ние ќе се консултираме со Демократската партија за името на новиот претседател, изјави Рама.

Тој посочи дека сака јасно да стави до знаење оти разрешувањето на Мета нема врска со ниту еден друг мотив освен „нашето политичко позиционирање на страната на поголемиот број албански граѓани“.

реклама

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Read more

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Регион

Словенија прогласува крај на епидемијата

Read more

Продолжени актуелните правила за влез во Грција

Read more

Скратен полицискиот час во Грција

Read more

Србија ја одобри вакцината на Pfizer за деца од 12 до 15 години

Read more
 

Вести

Речиси една петтина од Бугарите плаќале поткуп за здравствена услуга

Читај повеќе

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Читај повеќе

Денеска се решава за укинување на полицискиот час

Читај повеќе

Прв НАТО самит каде С. Македонија учествуваше како полноправна членка

Читај повеќе

Променливо облачно со северен ветер, од четврток значително потопло

Читај повеќе

Пристигнаа уште 12.870 дози Pfizer вакцини

Читај повеќе

Словенија прогласува крај на епидемијата

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ со протест пред МНР бара да се соопшти за што се преговара

Читај повеќе

Приведен 26-годишник кај кого се најдени 44 пакувања марихуана

Читај повеќе