Range Rover Velar доби редизајн

Пет години по премиерното претставување, Range Rover Velar доби освежување. Редизајнираниот модел носи неколку промени во луксузно опремената и пространа внатрешност.

Range Rover Velar без сомнеж останува еден од најубавите SUV модели на денешнината. Каросеријата на редизајнираниот Velar ја красат нови предни и задни LED светла, а минимални промени се видливи на долниот дел на задниот браник и предната маска.

Меѓу новитетите во кабината се истакнува 11,4 инчниот дисплеј преку кој се управува со мултимедијалниот систем, кој ја замени претходната верзија составена од два дисплеи.

На купувачите им се нудат и три нови опции на боја на кожа во кабината, а тука се опциите за седишта обложени со волна и текстил. Каросеријата доби и две нови нијанси на сина и сива боја.

Редизајнираниот Velar за европскиот пазар има ознака P400e и го движи Plug-in хибридна погонска група која има дволитарски турбобензински мотор и електромотор кои комбинирано произведуваат нешто повеќе од 400 коњски сили и 640 Nm вртежен момент. Со унапредената батерија, Velar P400e без асистенцијата на моторот со внатрешно согорување може да помине до 65 километри.

Љубителите не дизел моторите можат да сметаат на Velar кој во послабата верзија има дволитарски мотор (D200), а во посилната трилитарски (D300) мотор, со осумстепен автоматски менувач со сите погонски опции.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Авто новости

Од Скопје до Рим со едно полнење на батеријата

Read more

Ferrari: Хакирани сме, но нема да платиме откуп

Read more

Одредени финалистите на Националниот избор за Автомобил на годината во Македонија

Read more

Шампионскиот болид на Шумахер од 2000 година ќе се продава на аукција

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Од Скопје до Рим со едно полнење на батеријата

Читај повеќе

Ferrari: Хакирани сме, но нема да платиме откуп

Читај повеќе
  • filter

Одредени финалистите на Националниот избор за Автомобил на годината во Македонија

Читај повеќе

Шампионскиот болид на Шумахер од 2000 година ќе се продава на аукција

Читај повеќе
  • play_arrow

Секси Golf

Читај повеќе

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелаши и бензинци

Читај повеќе
  • play_arrow

„Франкенштајн“ на тркала

Читај повеќе
  • filter

Lamborghini Urus го помина ирскиот третман во Carlex

Читај повеќе

Audi се откажува од уште еден легендарен модел

Читај повеќе