Ранливоста на Apple уредите е зголемена за дури 467%, сега се знае и зошто

Според неодамна објавениот извештај за сајбер безбедноста, присуството на ранливости на уредите на Apple значително се зголемило помеѓу првата и втората половина на 2021 година.

Анализите спроведени од AtlasVPN и Telefonica Tech покажуваат дека ранливоста на уредите на Apple во втората половина од минатата година забележа значителен скок од дури 467 отсто во споредба со првата половина на 2021 година.

Само Huawei забележа поголем пораст на ранливоста (814%). Интересно, бројот на пријавени ранливости на уредите на Apple изнесува 380, додека на уредите на Huawei се откриени 201. Од друга страна, и Microsoft и Google имале поголем број на пропусти откриени на нивните производи и услуги.

Според AtlasVPN, повеќето ранливости на Apple биле откриени во прелистувачот и оперативните системи на Safari на различни производи. Исто така, се истакнува дека бидејќи голем дел од софтверот на Apple е поврзан, ранливостите имаат тенденција да влијаат на повеќе линии на производи.

На прашањето зошто Apple бележи толку голем пораст на ранливости, Вилиус Карделис од AtlasVPN рече дека тоа се должи на зголемената побарувачка на компаниите за користење на уредите на Apple. Ова исто така сугерира дека повеќе луѓе се префрлаат на Mac уреди.

Друга причина за зголемувањето на ранливоста на Apple е тоа што истражувачите за сајбер безбедност известуваат за бројни опции за искористување на уредите iPhone и Mac. Ова го вклучува извршувањето на zero-day кодот (CVE-2021-30860), за кој Apple објави patch во септември минатата година и кој беше искористен за доставување шпионскиот софтвер Pegasus до уредите.

Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Софтвер

Корисни опции во Windows 11 за кои можеби не сте знаеле

Read more

Опасниот BRATA Android малвер се шири низ Европа

Read more

Telegram достигна 700 милиони активни корисници и воведе претплата

Read more

Виџетот за сообраќај во близина наскоро доаѓа на Google Maps

Read more
 

Гик

Откриен чуден спирален објект кој се врти околу центарот на нашата галаксија

Читај повеќе

Досега мапирано речиси 25% од морското дно на Земјата

Читај повеќе

5 нови откритија за ѕвездите и галаксиите кои ни ги донесе Gaia

Читај повеќе

Научници од MIT предложија вселенски штит за „ладење“ на Земјата

Читај повеќе

Instagram ја продолжува борбата со TikTok: Секое видео станува Reel

Читај повеќе

Трагите од вонземски живот на Марс се веројатно повеќе од 2 метра под површината

Читај повеќе

Проституцијата и инфантицидот во древниот Рим

Читај повеќе

Археолози тврдат дека го нашле гробот на викингшкиот крал Синозабиот

Читај повеќе

Дали знаете колку ви е заштитен смартфонот од вода?

Читај повеќе