Раст на цената на златото по најавата дека Г7 ќе забрани увоз од Русија

По најавата на американскиот претседател Џо Бајден дека САД и други земји-членки на Г7 ќе забранат увоз на злато од Русија, денеска порасна цената на благородниот метал на светските берзи.

На физичкиот пазар цената на златото порасна за 0,6% и унца се продава за 1.838,87 долари. Во фјучерсите на американскиот пазар, златото се тргуваше по 0,5% повисока цена односно 1.840,40 долари за унца.

Обединетото Кралство САД, Канада и Јапонија на Самитот на Г7 одлучија да го забранат увозот на руско злато во новиот пакет санкции против Москва поради нејзината инвазија врз Украина.

Втор најголем приход за Москва е од извозот на злато, Русија годишно произведува од 350 до 380 тони злато.

реклама

Бизнис

Ковачевски: Во Северна Македонија ќе се произведуваат електричните возила e-GO

Read more

Стравот од инфлација стивна, голем скок на Волстрит

Read more

Енергетска криза низ Европа: Темни излози и скратено работно време

Read more

Илон Маск продава акции од Tesla од страв да не мора да го купи Twitter

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Ѓоргиев: Идентитетите во средниот век и сегашните национални идентитети апсолутно не треба да се поврзат

Читај повеќе

Во Обединетото Кралство одобрена првата бивалентна вакцина против коронавирус

Читај повеќе

На Богородица се чека 30 минути, на Табановце до 1 час

Читај повеќе

Германија воведува данок на гас за потрошувачите

Читај повеќе

Пронајдена граната во Вардар кај Велес

Читај повеќе

H&M го сака Скопје: Нов мурал кој истовремено го прочистува воздухот ќе биде откриен во центарот на градот

Читај повеќе

Нема македонски универзитет во првите илјада на Шангајската листа за 2022

Читај повеќе

Нови 889 случаи со COVID-19, 7 починати и 1.228 оздравени

Читај повеќе

Поскапуваат бензините и дизелот

Читај повеќе