Razer го претстави своето најлесно гејмерско глувче досега

Компанијата Razer го претстави најлесното компјутерско глувче за гејмери ​​во својата историја.

Глувчето наречено Viper Mini Signature Edition тежи само 49 грама, што значи дека е 16 проценти полесно од моделот Viper V2 Pro.

Егзоскелетот на глувчето е направен од легура на магнезиум со полушуплива внатрешност и има мала сличност со глувчето SteelSeries Aerox 3 Wireless.

„Сакавме да го надминеме традиционалниот дизајн на саќе, а тоа бараше материјал со супериорен сооднос сила-тежина. По евалуацијата на пластиката, јаглеродните влакна и титаниумот, на крајот избравме легура на магнезиум поради нејзините одлични својства“, вели Чарли Болтон, шеф на одделот за индустриски дизајн во Razer.

Remote video URL

Од компанијата велат дека глувчето ја користи нејзината најбрза безжична технологија и спаѓа во групата безжични глувчиња со најдобри перформанси.

Глувчето има оптички сензор Razer Focus Pro 30K, оптички прекинувач Gen-3 и технологија HyperPolling Wireless со polling rate од 4.000 Hz. Polling rate е брзината на комуникација помеѓу глувчето и компјутерот, односно колку често глувчето го известува компјутерот за својата позиција.

Батеријата на новото глувче трае до 60 часа, а потребни се помалку од 90 минути за целосно полнење преку USB-C портот.

Глувчето од 1 февруари се продава преку веб-страницата на Razer за 280 долари.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Хардвер

Пристигна Raspberry Pi 5 со низа подобрувања, чини 60 и 80 долари

Read more

Што е USB-C и зошто навистина ни треба?

Read more

Meta и LG подготвуваат VR слушалки за 2025 година

Read more

На што треба да внимавате кога купувате нов лаптоп?

Read more
 

Гик

Microsoft издаде последно предупредување за Windows 7 и 8

Читај повеќе

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Читај повеќе

НАСА на астероид најде материјали како оние што можеби го поттикнале животот на Земјата

Читај повеќе
  • filter

Археолози во Турција открија нов древен јазик

Читај повеќе
  • play_arrow

Доделена Нобеловата награда за медицина: Добитниците развија вакцина против ковид

Читај повеќе
  • play_arrow

Роверот Perseverance сними вител од прав на Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонија произведе робот висок 4,5 метри, чини 3 милиони долари

Читај повеќе

Вино старо 5.000 години пронајдено во кралска гробница во Египет

Читај повеќе
  • play_arrow

Научно истражување откри која песна е најрелаксирачка

Читај повеќе