Рецепт на денот: Бакалар со леблебии и чери домати

Доаѓа сезоната на слави, а ова е совршен рецепт за риба ако имате посна слава, но и ако сакате да јадете риба било кој ден.

Празничната сезона започна, а наскоро следуваат и Божиќните пости, па ви пренесуваме совршен рецепт за риба. Се подготвува едноставно и брзо во само еден сад. Овој рецепт користи бакалар, но можете да изберете и филети од друга риба, по ваша желба. За оваа риба потребно е помалку од половина час и се готви заедно со леблебии, маслинки и чери домати.

Потребни состојки:

 • 500 гр бакалар (или риба по ваш избор)
 • 1/4 шолја маслиново масло
 • 1 главица виолетов кромид
 • 4-5 чешниња лук
 • грст чери домати
 • 2 лажички капери
 • 1 лажичка сушено оригано
 • 10-12 каламата маслинки
 • 1 конзерва леблебии
 • 2 лажици ситно сечкан магдонос
 • сол
 • бибер
 • парчиња лимон (за сервирање)

Подготовка:

На загреано маслиново масло во тава пропржете го ситно исечканиот кромид. Додадете толчено лукче и пржете уште минута. Потоа додадете ги процедените леблебии и измешајте. Додадете чери домати исечени на половинки, капери, сечкани маслинки, сол, бибер и оригано. Промешајте и варете неколку минути. Посолете и побиберете ги филетите од риба и додајте ги во тавата. Покријте и варете на тивок оган околу 12-15 минути. Ако рибата испушта многу течност, зголемете ја топлината на најсилно во последните 3 минути. При сервирање украсете со магдонос и послужете со парчиња свеж лимон.

Remote video URL
Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Посна лазања со спанаќ и печурки

Read more

Се сеќавате ли на ламбада? Рецепт за оваа легендарна торта која буди носталгија

Read more

Лажна пица од зелка и компири место тесто

Read more

Рецепт на денот: Бакалар со леблебии и чери домати

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе