Рецепт на денот: Белгиски вафли

Одличен рецепт за вкусен појадок.

Потребни состојки:

2 ¼ шолји брашно

1 прашок за печиво

3 лажици шеќер

Половина лажичка сол

Лажичка цимет

2 јајца

Половина шолја масло

Две шолји млеко

1 лажичка екстракт од ванила

Начин на подготовка:

Подгответе го апаратот за вафли.

Во поголем сад измешајте брашно, прашок за печиво, шеќер, сол и цимет.

Во друг сад со средна големина изматете ги белките. Тргнете ги на страна.

Изматете ги жолтките, маслото, млекото и екстрактот од ванила. Оваа смеса измешајте ја со сувите состојки. На крај, додадете ги изматените белки и полека мешајте.

Сипете ја смесата во апаратот за вафли и печете според упатството. Вафлите може да ги послужите со јаворов сируп, шеќер во прав, крем, овошје, шлаг.

Тагови
реклама

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Рецепти

Предлог за ручек: Пилешко со тиквички во крем сос

Read more

Рецепт на денот: Полнет модар патлиџан

Read more

Брзо и здраво: Домашен сладолед од шумско овошје

Read more

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како паметно да одговорите на навреда?

Читај повеќе

СЗО: Сѐ уште не сме го достигнале пикот на пандемијата

Читај повеќе

Знаци што покажуваат депресија кај децата

Читај повеќе

Предлог за читање: „Вештица“ од Венко Андоновски

Читај повеќе

Насилство има и во училиштата без мешан етнички состав

Читај повеќе

Пријателство со бенефиции: Пет работи кои треба да ги знаете

Читај повеќе

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Читај повеќе
  • play_arrow

Три вежби кои ќе ви помогнат да ги намалите болките во грбот

Читај повеќе

Наоми Кембел разголена за Valentino

Читај повеќе