Рецепт на денот: Гурмански плескавици од рерна

Подобри од оние на скара, имаат 3 тајни состојки и се одличен предлог за ручек.

Заборавете на пржењето и печењето на скара, печете плескавици во рерна без капка масло. Посипете ги со компири, краставица и кашкавал за вистински гурманлук на кој никој нема да може да одолее. Благодарение на зеленчукот и кашкавалот не ви е потребен ни прилог, а секој залак е вистинска магија. Друга предност на овој рецепт е тоа што се прави лесно, секому успева, а е и одличен предлог за ручек.

Потребни состојки:

 • 3 парчиња леб
 • малку млеко
 • 600 гр мешано мелено месо
 • 1 кромид
 • 1 јајце
 • 1 чешне лук
 • магдонос
 • 4 компири
 • 4 краставици
 • 100 гр кашкавал
 • мајонез
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Лебот исечкајте го на коцки, прелијте го со млеко, а потоа издробете го. Меленото месо зачинете го со сол и бибер, па додадете го лебот, сечканиот кромид и толчениот лук, јајцето, сечканиот магдонос и сето убаво измешајте. Формирајте подебели плескавици и наредете ги на плех обложен со хартија за печење. Врз секоја посипете го ренданиот компир, а потоа и ренданата краставица. На крајот посипете рендан кашкавал и декорирајте со мајонез. Печете на 180°C околу 45 минути.

Remote video URL
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Рецепти

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Read more

Идеја за ручек: Пилешко со 4 сирења

Read more

Палента со сос од печурки - супер предлог за ручек

Read more
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
 • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе