Рецепт на денот: Ќебапи од рерна со само 4 состојки

Овие ќебапи можете да ги служите во лепиња, а се одличен предлог за вкусен семеен ручек.

Ќебапот е јадење од мелено месо, кромид и зачини, а многу наликува на ќебапчиња. Една од разликите е тоа што кебапот се прави со помош на ражнич. Вкусот е фантастичен, а може да се послужи со сос по избор, зеленчук, салата... Денеска преставуваме рецепт за како најлесно да направите ќебап со малку и евтини состојки.

Потребни состојки:

  • 500 гр мелено месо (говедско)
  • 1 кромид
  • магдонос
  • зачини по желба
  • масло

Подготовка:

Во меленото месо додадете ситно сечкан кромид и магдонос, па зачинете по желба. Добро соединете. Земете дрвени стапчиња за ражничи и потоа намотајте го месото речиси по целата должина. Наредете ги во плех подмачкан со масло и печете на 190°C околу 25 минути. Извадете го ќебапите, превртете ги и печете уште 5 минути.

Remote video URL
Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Рецепти

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Read more

Идеја за ручек: Пилешко со 4 сирења

Read more

Палента со сос од печурки - супер предлог за ручек

Read more
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе