Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Пилешко, макарони и сос од индиски ореви – совршена комбинација.

Потребни состојки:

400 г макарони

300 г пилешки стек

Маслиново масло

Сос

150 г индиски ореви

250 мл вода

Половина лимон

Половина лажичка лук во прав

Сол и бибер

Начин на подготовка:

Индиските ореви оставете ги да отстојат во вода преку ноќ или во топла вода 1 час пред да почнете со подготовка на сосот.

Исцедете ја водата од нив и ставете го во блендер со зачини и полека додавајте вода.

Мешајте ги состојките додека да добиете соединета течност.

Во тава со масло пропржете го пилешкото месо, зачинете и пржете додека да добие златно-кафеава боја.

Прелијте го пилешкото со подготвениот сос и пропржете го на тивок оган неколку минути пред да се згусне сосот.

Сварете ги макароните или тестенините по избор, прелијте ги со сосот со пилешко и послужете со сезонска салата по желба.

Тагови
реклама

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Што ќе се случи ако се туширате со ладна вода секој ден, цел месец?

Read more

Денот кога диносаурусите изумреа, објаснет до детали

Read more

Цицлест четврток

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Торта со јагоди и бадеми

Read more

Идеја за десерт: Освежителен колач со бисквити и банани

Read more

Идеја за брз ручек: Похувани тортиљи со пилешко и спанаќ

Read more

Мезе на денот: Похуван кромид

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Тренингот на Вил Смит стана хит на социјалните мрежи

Читај повеќе

Десерт на денот: Торта со јагоди и бадеми

Читај повеќе

Четири лаги за жените во кои мажите веруваат

Читај повеќе

Колку вода треба да пиете во текот на летото?

Читај повеќе

Колку време е потребно за да се преболи раскинувањето?

Читај повеќе

Бившата на Џеф Безос подари 2,7 милијарди долари во добротворни цели

Читај повеќе

Кој е идеалниот број на сексуални партнери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако се туширате со ладна вода секој ден, цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во авионот на Путин вреден 455 милиони евра

Читај повеќе