Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Ви предлагаме брз, здрав и лесен рецепт за денешниот ручек - мисиркини гради во сос од вино.

Овој оброк ќе го приготвите за помалку од 15 минути. Слаткоста на медот совршено се вклопува со острината на сенфот во комбинација со сочното мисиркино месо.

Мисиркиното месо е најздрав избор на протеини од животинско потекло и е богато со хранливи состојки. Две средни парчиња мисиркини гради (околу 84 грама) содржат: 135 калории, 3,26 гр маснотии, 0 јаглехидрати и 24,7 гр протеини. Мисиркиното месо исто така е богато со витамините Б6, Б12, селен и цинк.

 

 

За денешниот рецепт потребно ви е:

400 гр мисиркини гради

1 чешне лук

2 лажици сенф

150 мл бело вино

Сенаменско брашно

30 гр путер

30 мл маслиново масло

1 лажица мед

Магдонос за сервиирање

Сол и црн бибер по вкус

Послужете со зеленчук подготвен на пареа или на скара. 

Како да го зготвите денешниот ручек погледнете во видеото:

Remote video URL
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Рецепти

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Read more

Рецепт за мусака на полски начин

Read more

Кромид полнет со жолчки и бешамел

Read more

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе