Рецепт на денот: Мусака со јајца и кашкавал

Раскошно јадење за сечиј џеб. Мусаката со додаток јајца и кашкавал ќе ве освои на прв залак, а во рерна се пече само 10 минути.

Мусака е добро познато јадење од месо и компири, а секоја земја има своја состојка која ја додава за да го подобри вкусот. Денеска ви предлагаме рецепт со кој ќе го изненадите домаќинството со вкусен ручек, според кој мусаката се збогатува со јајца на око и кашкавал. Но, не се само овие две намирници по што се издвојува оваа мусака, туку и совршената комбинација на други зачини.

Потребни состојки:

 • 5 компири
 • мускатно оревче
 • 1 лажичка блага пипер
 • 450 гр мелено месо
 • 1 кромид
 • рузмарин
 • 1 лажица доматен сос
 • 1 лажица сенф
 • шери домати
 • магдонос
 • 4 јајца
 • кашкавал
 • масло
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Компирите ситно исечкајте ги, па ставете ги во поголемо тавче кое веќе сте го премачкале со масло. Посолете, побиберете, додадете блага пипер и мускатно оревче. Пржете додека не добијат златна кора, па префрлете во тепсија премачкана со масло и рамномерно распоредете. Потоа во тавата пропржете го меленото месо и сечканиот кромид, па зачинете со румарин. направете дупка во средината и ставете доматен сос и сенф, па промешајте. Сето тоа сипете го над парчињата компир. На крајот наредете шери домати исечкани на половинки, а потоа скршете 4 јајца. Распоредете ги така да има растојание помеѓу нив. Посипете со рендан кашкавал и печете во рерна на 200°C околу 10 минути. Откако ќе биде готово украсете со сечкан свеж магдонос.

Remote video URL
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Рецепти

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Read more

Рецепт за мусака на полски начин

Read more

Кромид полнет со жолчки и бешамел

Read more

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
 • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе