Рецепт на денот: Најлесната пита со тиква

Слатка пита од тиква - есенско уживање!

Потребни состојки:

1 пакување готови кори

1 кг рендана тиква

200 гр шеќер

грст суво грозје

5 лажици гриз

малку цимет

масло за јадење

Подготовка:

Измешајте ги ренданата тиква, шеќерот, сувото грозје и циметот и гризот.

Наредете ги корите, мачкајте ја секоја со масло и ставајте рамномерно од претходно подготвениот фил и на тој начин направете витки од четири кори.

Се ставаат на хартија за печење, па во плех и се печат на 190°C околу 45 минути во претходно загреана рерна.

По желба, можете да посипете шеќер во прав врз питата откако ќе се испече.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Посна лазања со спанаќ и печурки

Read more

Се сеќавате ли на ламбада? Рецепт за оваа легендарна торта која буди носталгија

Read more

Лажна пица од зелка и компири место тесто

Read more

Рецепт на денот: Бакалар со леблебии и чери домати

Read more
 

Магазин

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе

Храна која е богата со витамин Ц - идеална за зимските месеци

Читај повеќе