Рецепт на денот: Печен компир со два вида сирење

Лесен прилог кој одлично оди со сезонска салата.

Потребни состојки за 4 лица:

-1 кг варен компир

-4 јајца

-300 г кашкавал

-300 г кравјо сирење

-100 мл масло

-сол, бибер по желба

-250 мл павлака за готвење

Начин на подготовка:

Сварениот компир исечете го на половина и ставете ги парчињата во намрсен плех за печење.

Во чинија измешајте ги останатите состојки и со смесата прелијте го компирот. Измешајте убаво со лажица, да биде еднакво распоредено.

Печете во загреана рерна на 200 степени, додека не порумени.

Послужете додека е топло, со сезонска салата.

Тагови
реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Рецепти

Предлог за десерт: Колач со кајсии и јогурт

Read more

Пржени лепчиња на поинаков начин - за помалку впиено масло

Read more

Мусака со тиквички и топен кашкавал

Read more
Шпански омлет за совршен појадок

Шпански омлет за совршен појадок

Read more
 

Магазин

Колку пати може да се користи истиот брич?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако сакате тенок струк и цврст задник: 10 минути домашен тренинг за секој ден

Читај повеќе

Од преголема концентрација стануваме уморни, научниците открија зошто

Читај повеќе

Четири едноставни работи кои целосно ќе ви го променат животот

Читај повеќе

Три причини зошто не е добро да пиете вода во текот на оброк

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Дубаи „исчезна“ во песочна бура

Читај повеќе

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Читај повеќе

Пет причини зошто одењето по песок е здраво

Читај повеќе