Рецепт на денот: Пица ролат

Пица на малку поинаков начин.

Потребни состојки:

- Тесто за пица

- 2 дл пире од домати

- 300 гр моцарела

- 150 гр рендана гауда

- 200 гр шунка насечена на листови

- 100 гр сува салама по ваш избор

- 1 мала шолја оригано

- Малку босилек

- 1 јајце

- 2 лажички млеко за премачкување

Подготовка:

Додадете ги ориганото и босилекот во пирето од домати, додаде и други зачини по желба и измешајте сè.

Расукајте го тестото за пица, па премачкајте го со доматното пире со зачини. Оставете ги рабовите ненамачкани за да можете полесно да го свиткате тестото на крај.

Потоа посипете половина од ренданата гауда врз тестото, и рамномерно распоредете ја шунката. Наредете половина од моцарелата врз шунката, а потоа и сувата салама. Завршете со редење со по уште еден слој од останатата моцарела и гауда.

Цврсто свиткајте тестото во ролат, а празните рабови добро стиснете ги со прстите и завиткајте ги малку. Внимателно префрлете го пица ролатот во плех обложен со хартија за печење.

Загрејте ја рерната на 200 Целзиусови степени.

Изматете го јајцето, додадете го млекото, па добро измешајте и премачкајте го ролатот.

Ставете го во загреана рерна и печете околу 20 минути, додека тестото не добие златно-жолта боја.

На здравје!

Тагови
реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Рецепти

Предлог за денешниот семеен ручек: Говедски гулаш со печурки

Read more

Идеја за ручек: Крем супа од целер и сирење

Read more

Освежително смути со киви и малини за идеален почеток на денот

Read more

Десерт на денот: Колач со мак

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Читај повеќе

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Читај повеќе

Драма кралици: Хороскопски знаци кои претеруваат за сѐ

Читај повеќе
  • play_arrow

Опсесијата со здрава храна е болест и тешко се лекува

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Читај повеќе

Не мора да јадете помалку јаглехидрати за да слабеете

Читај повеќе

ECDC излезе со препораки за заштита од новиот сој омикрон

Читај повеќе

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе

Предлог за денешниот семеен ручек: Говедски гулаш со печурки

Читај повеќе