Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Што вкусно да јадете денес? Вкусно пилешко со кари.

Состојки:

- 1 пиле

- 1/3 шолја масло

- 1/5 шолја ситно сецкан целер

- 1/3 шолја црвен кромид

- 1 лажичка кари

- 1 поголемо јаболко

- пиперки

- чери домати

- 2/3 шолји врела вода

- сол, бибер

- црвен пипер

Подготовка:

Исчистеното пиле исечете го на парчиња, додадете сол и лесно пропржете го на масло додека не добие златно-жолта боја.

Во преостанатото масло испржете ги целерот и кромидот. Додадете ги сите други состојки освен водата, покријте ги и оставете ги да се крчкаат околу 30 минути.

Додадете ги пилешкото и водата, покријте и варете додека месото не омекне.

Готовото јадење послужете го со варен ориз или рижото.

Добар апетит!

реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Пилешка салата

Read more

Идеја за десерт: Освежителен сладолед од ванила и малини

Read more

Дали погрешно ги цедите тестенините?

Read more

Идеја за ручек: Рижото со тиквички и шампињони

Read more
 

Магазин

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Читај повеќе

Навики кои се штетни за менталното здравје

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешка салата

Читај повеќе

Што не треба да јадете по тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Читај повеќе

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Читај повеќе

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Читај повеќе