Рецепт на денот: Пилешко со брокула и сусам

Вкусен и лесен оброк со пилешко месо и зеленчук.

Потребни состојки:

-500 г пилешко филе

-1 лажица мед

-сол, бибер

-1/2 лимон

-3 лажици маслиново масло

-1 чешне лук

-300 г брокула

-1 лажица пржен сусам

Начин на подготовка:

Пилешкото исечете го на коцки и ставете го во сад. Додадете го медот, посолете па полејте со сок од лимон. Потоа додадете една лажица маслиново масло и убаво измешајте.

Оставете да се маринира 10 до 20 минути.

За тоа време, подгответе ја брокулата така што ќе ја ставите во солена, зовриена вода. Малку нека се повари, а потоа убаво иседете. Оладете ја под млаз студена вода за да сочува зелената боја.

Во поголема тава оставете да се загрее две лажици маслиново масло, па додадете го пилешкото месо. Гответе додека не добие златна боја, повремено мешајте. Додадете го истолчениот лук и брокулата, па уште малку гответе.

 Кога ќе биде готово, на јадењето посипете од сусамот и послужете додека е топло.

Тагови
реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Рецепти

Предлог за десерт: Баклава со бадеми и со суво грозје

Read more

Рецепт на денот: Пилешко во сос со куркума

Read more

Витаминска бомба за одбрана од вируси

Read more

Рецепт на денот: Пилешко со мед и лимета

Read more
 

Магазин

Кое е најдоброто време за вежбање, ако сакате да слабеете?

Читај повеќе

Четири опасни датуми на кои треба да бидете внимателни во декември

Читај повеќе

Совети за жените кои планираат да забременат

Читај повеќе

Предлог за десерт: Баклава со бадеми и со суво грозје

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случувало во првите минути од ударот на астероидот што ги збриша диносаурусите?

Читај повеќе

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Читај повеќе

Пет митови за ракот на белите дробови во кои не треба да веруваме

Читај повеќе
  • play_arrow

15 –те најстрашни места на планетата Земја

Читај повеќе

Balenciaga се извини за контроверзната кампања што се граничи со детска порнографија

Читај повеќе