Рецепт на денот: Пилешко со мед и лимета

Ако уште не сте смислиле што вкусно ќе зготвите денес, ви предлагаме да направите сочно пилешко со мед, лимета и сос од соја.

Потребни состојки:

- 8 парчиња пилешко (копан, надкопан)

- 8 чешниња лук

- 1 лажичка чили

- сок од една лимета

- сол, бибер

За прелив:

- 3 лажички мед

- 1 лажичка сенф

- 1/2 лажичка соја сос

- кора од една лимета

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Измешајте го пилешкото со истолчениот лук, чили зачинот, сокот од лимета, сол и црн бибер.

Намачкајте ја тавата во која ќе печете со растително масло, а потоа наредете го пилешкото и ставете го во рерна претходно загреана на 200 до 220°C.

Потоа направете го преливот. Измешајте мед, сенф, соја сос и додадете ја изренданата кора од лимета.

Извадете го пилешкото и премачкајте го со оваа смеса. Вратете го во рерна, а потоа по 15 минути свртете го пилешкото и премачкајте го повторно.

Кога пилешкото месо е готово, извадете го од рерна и префрлете го на чинија. Како гарнир може да послужите рижото.

На здравје!

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Рецепти

Идеја за ручек: Пикантно похувано бело месо

Read more

Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Рецепт на денот: Мусака со јајца и кашкавал

Read more

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Read more
 

Магазин

Како пријателите ви го чуваат здравјето?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Читај повеќе

Што ќе се случи во телото ако пешачите на празен стомак секој ден?

Читај повеќе

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Читај повеќе
  • filter

Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најстрашни видови ајкули

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пикантно похувано бело месо

Читај повеќе

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Читај повеќе
  • play_arrow

Шакира се спаси – Пике се покажа како ужасен дечко

Читај повеќе