Рецепт на денот: Пилешко со тиквички и ѓумбир

Одличен предлог за денешниот ручек.

Потребни состојки:

400 г пилешко филе

400 г тиквички

2 лажици густин

100 мл масло

1 лажичка сол

1 лажичка рендан ѓумбир

50 мл вода

50 мл вино

1 лажичка вегета

1 лажичка масло од сусам

Начин на подготовка:

Исечкајте го пилешкото месо и извалкајте го во густин. Измијте ги тиквичките и исечете ги на кругови без да ги излупите. Во длабока тава додајте масло. Ставете го пилешкото месо и пропржете го. Посолете го и ставете го на страна. Во истата тава испржете ги тиквичките, посолете и додајте ѓумбир. Вратете го месото и додајте вино и вода. Додајте зачин и оставете да се вари, а на крајот додајте масло од сусам. Послужете со ориз.

реклама
Европска премиера: Новата Honda CR-V во Женева

Европска премиера: Новата Honda CR-V во Женева

Read more
kayla-itsines-bootcamps.jpg

Кајла Итсинес: Највлијателната личност на социјалните мрежи за која најверојатно не сте чуле

Read more
Здружение „Од нас за вас“: Непримањето на невакцинираните деца во градинките и училиштата е најбрутална дискриминација

Здружение „Од нас за вас“: Непримањето на невакцинираните деца во градинките и училиштата е најбрутална дискриминација

Read more

Комедијата „King Of Staten Island“ конечно доби трејлер

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Торта со јагоди и бадеми

Read more

Идеја за десерт: Освежителен колач со бисквити и банани

Read more

Идеја за брз ручек: Похувани тортиљи со пилешко и спанаќ

Read more

Мезе на денот: Похуван кромид

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Тренингот на Вил Смит стана хит на социјалните мрежи

Читај повеќе

Десерт на денот: Торта со јагоди и бадеми

Читај повеќе

Четири лаги за жените во кои мажите веруваат

Читај повеќе

Колку вода треба да пиете во текот на летото?

Читај повеќе

Колку време е потребно за да се преболи раскинувањето?

Читај повеќе

Бившата на Џеф Безос подари 2,7 милијарди долари во добротворни цели

Читај повеќе

Кој е идеалниот број на сексуални партнери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако се туширате со ладна вода секој ден, цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во авионот на Путин вреден 455 милиони евра

Читај повеќе