Рецепт на денот: Пилешко со зеленчук и рузмарин

Посебна нота на ова јадење даваат рузмаринот и сокот од портокал.

Потребни состојки:

- 700 гр пилешки гради

- 2 гранчиња рузмарин

- 1 чешне лук

- 2 пиперки

- 1 страк праз

- 1 зелена тиквичка

- сок од еден портокал

- маслиново масло

- сол, бибер

Подготовка:

Исечете го месото на коцки, додадете сол и бибер по вкус и малку масло.

Одвојте ги лисјата рузмарин од гранчињата и исечкајте ги ситно.

Измијте го и исчистете го зеленчукот. Пиперките и тиквичките исечкајте ги на парчиња, а празот на прстени.

Гответе го месото на добро загреана грил тава. Извадете го на чинија и чувајте го топло.

Потоа загрејте го маслиновото масло во длабока тава и испржете ги лукот и рузмаринот. Прво додајте ги пиперките и оставете да се крчка околу пет минути на среден оган, често мешајќи.

Потоа додадете го празот и оставете да крчка уште пет минути. Промешајте ги тиквичките и месото на крајот и така оставете го јадењето да крчка околу три минути.

Додадете сол, исцедениот сок од портокал, па нека крчка додека не испари течноста.

На здравје!

Тагови
реклама

Што ќе се случи во телото ако секој ден пешачите?

Read more

Филипче: Повикувањето за вакцинација ќе се одвива преку системот „Мој термин“

Read more

26 јануари 1788, почнала колонизацијата на Австралија

Read more

Конор Мекрегор суспендиран на шест месеци

Read more

Рецепти

Направете сами: Крем од лешници и чоколадо

Read more

Идеја за појадок: Овесна каша со бело чоколадо и јагоди

Read more

Рецепт на денот: Тестенини со кари сос со печурки

Read more

Вкусен колач од само 4 состојки

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што ќе се случи во телото ако секој ден пешачите?

Читај повеќе

Совети како да го смирите детето во моменти на изливи на бес

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто е толку тешко да се отепа мува?

Читај повеќе

Дечкото ја оставил бидејќи била дебела, сега заработува како фитнес модел

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачка-чувар

Читај повеќе
  • play_arrow

Индиец создаде чизми кои пукаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Скијач во Романија едвај се спаси од мечка

Читај повеќе

СЗО објави нови препораки за лекување на заразените со коронавирус

Читај повеќе

Направете сами: Крем од лешници и чоколадо

Читај повеќе