Рецепт на денот: Полнет модар патлиџан

Предлог што да зготвите за ручек.

Потребни состојки:

1 кг модар патлиџан

Балсамико

2 лажици маслиново масло

3-4 чешниња лук

Сол, бибер, босилек, магдонос

Моцарела

Домати

Начин на подготовка:

Исечкајте го модриот патлиџан по должина или на кругови, по ваша желба. Прелијте ги парчињата со балсамико, маслиново масло, ситно исечкан лук и зачинете ги. Оставете ги 6 часа во фрижидер.

Откако ќе ги извадите од фрижидер, наредете ги во тава, одозгора наредете домати и моцарела и ставете ги во рерна. Печете околу 10-15 минути.

реклама

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Рецепти

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Read more

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Read more

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Read more

Десерт на денот: Суфле палачинки

Read more

Магазин

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

Читај повеќе

Роботи помагаат во изградба на брана во Јапонија

Читај повеќе
  • filter

Најпознатиот полициски мачор замина во пензија

Читај повеќе

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Читај повеќе

Неверојатна трансформација на 74 години: Ако можам јас, можете и вие

Читај повеќе

Руската вакцина против коронавирусот ќе штити до две години

Читај повеќе

Микробиолог: Вирусот подолго се задржува на ракавиците отколку на кожата

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет утрински навики со кои побрзо ќе слабеете

Читај повеќе