Рецепт на денот: Шпагети со пармезан и чери домати

Идеален предлог за денешниот ручек.

Потребни состојки:

1 пакување шпагети

1 лажичка пире од домати

1 чили пиперче

2 лажици маслиново масло

Сол и бибер

1 кромид

1 свежа зелена лута пиперка

2 чешниња лук

Половина килограм шери домати

Босилек

Пармезан

Начин на подготовка:

Во тава запржете ги доматите и додајте изрендано чили. Додајте 250 мл вода и оставете да се вари додека да добиете сос. Посолете и додајте бибер. Во длабока тава загрејте маслиново масло и пропржете го кромидот исечкан на тенки кругови. Потоа додајте го изгмечениот лук и пиперката исечкана на парчиња. Исечете ги чери доматите на половина, а босилекот на ситни парчиња и динстајте со остатокот од смесата. Во тава истурете го сосот и крчкајте неколку минути.

Сварете ги шпагетите непосредно пред јадењето. Исцедете ги и додајте ги во тава. Измешајте со сосот и сервирајте. При сервирање може да наросите со рендан пармезан.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Рецепти

Идеален летен оброк: Тортиља со туна и зеленчук

Read more

Рецепт на денот: Пилешка крем супа со лимон

Read more

Десерт на денот: Пита со кајсии

Read more

Рецепт на денот: Запечени палачинки со мелено месо

Read more
 

Магазин

  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најдобри во кревет?

Читај повеќе

Ноќни грчеви во нозете: Како да ги спречите?

Читај повеќе

Идеален летен оброк: Тортиља со туна и зеленчук

Читај повеќе

Не ги оставајте децата во автомобилот, на овие температури возилото е жешка рерна

Читај повеќе
  • play_arrow

Внимателно со овошјето: Може да се предозирате со шеќер

Читај повеќе
  • filter

Kако изгледаат луѓето за време на и по зависноста од дрога

Читај повеќе

Втората доза на AstraZeneca не го зголемува ризикот од згрутчување на крвта

Читај повеќе