Рецепт на денот: Шпагети во пикантен сос со печурки

Предлог што да зготвите за денешниот ручек. Ако сте љубител на тестенини, ќе ви се допадне овој рецепт.

Потребни состојки:

500 г шампињони

3 главици кромид

2 чешниња лук

1 морков

Сос од домати

Сол и бибер

Чили во прав

Оригано, босилек, мајчина душичка

2 лажици масло

Малку путер

1 лажица сенф

Начин на подготовка:

Во длабок сад ставете масло и путер и пропржете го кромидот со морковот, додајте лук и додавајте по малку вода. Сварете ги шпагетите според упатството за подготовка на пакувањето. Додајте ги печурките кои претходно ќе ги исечкате на листови. Печурките ќе испуштат течност, а откако ќе испари течноста додајте го сосот од домати и зачините, а потоа белото вино и оставете го сосот да се вари на умерена температура додека да се згусне. На крајот додајте една лажичка сенф и промешајте. Додајте ги шпагетите во сосот, промешајте и послужете.

*За подготовка на ова јадење може да го користите домашен доматен сос.

реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Рецепти

Идеја за десерт: Лава колач

Read more

Рецепт на денот: Запечени тортиљи со пилешко

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Read more
 

Магазин

  • filter

Идеја за десерт: Лава колач

Читај повеќе
  • play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Читај повеќе

Зошто секое утро треба да пиете маслиново масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за истегнување за луѓе кои имаат седечка работа

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да држите диети?

Читај повеќе

Најчестите причини зошто некои жени чувствуваат болка во текот на сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Гиза откриени 52 гробници меѓу кои и на кралицата Неит

Читај повеќе

Работници во австралиска фабрика украле лосос вреден милиони долари

Читај повеќе

Ова се спортовите од кои луѓето најбрзо се откажуваат

Читај повеќе