Рецепт на денот: Зачинети компири печени во рерна

Вака приготвените компири можете да ги комбинирате со риба, месо или да ги јадете со свежа салата.

Состојки:

- 2 кг компири

- 2 лажици пченкарно брашно

- 2 лажици пченкарен гриз (палента)

- 1 лажица сув зачин од билки

- 1 лажица црвен пипер

- малку сол

- куркума

- маслиново масло

Подготовка:

Измијте, излупете и избришете ги компирите со сува крпа.

Исечете ги по должина на четвртини. Ставете ги во поголем сад.

Во посебен сад измешајте го пченкарното брашно, палентата, црвениот пипер и сите други зачини.

Додадете ги компирите и добро измешајте.

Ставете хартија за печење во плех и вклучете ја рерната да се загрее на 200 степени Целзиусови.

Наредете ги компирите, прелијте ги со маслиново масло, ставете повеќе помеѓу компирите и ставете да се печат.

Дури откако компирите ќе се „исушат“ одозгора (по околу половина час) извадете ги од рерната и свртете ги, а потоа вратете ги во рерна додека не се допечат.

Добар апетит!

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Рецепти

Три рецепти за домашни изотонични пијалаци

Read more

Неколку рецепти за летни салати што заситуваат

Read more

Идеја за ручек: Пилешки плескавици

Read more

Рецепт на денот: Печен компир со два вида сирење

Read more
 

Магазин

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Читај повеќе

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Читај повеќе

Казни ако оставате предмети за да си чувате место на плажа во Пефкохори

Читај повеќе

Десет најчудни симптоми на бременост

Читај повеќе

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Читај повеќе

Најчести митови за вежбањето во кои не треба да верувате

Читај повеќе

Kои комбинации на храна може да предизвикаат проблеми и болки во стомакот?

Читај повеќе

Три рецепти за домашни изотонични пијалаци

Читај повеќе