Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Идеален предлог за ручек за љубителите на мексиканската кујна.

Потребни состојки:

Половина главица кромид

1 чили

2 чешниња лук

1 конзерва салса сос

1 конзерва домати пелат

3 шолји варено пилешко месо

2 шолји рендан кашкавал

2 шолји рендан чедар

Свеж магдонос

Сол

12 тортиљи

Начин на подготовка:

Во тава пропржете исечкан кромид и пиперка. Откако ќе омекне кромидот, додајте мелен лук и пропржете уште минута. Додајте салса сос(оставете малку во конзерва) и пелат и варете додека да зоврие. Оставете половина шолја од сосот за да ги прелиете енчиладите.

Исечкајте го пилешкото месо и промешајте со шолја рендан чедар, кашкавал и магдонос. Додајте го салса сосот кој ќе го оставите во конзервата, посолете и соединете ја смесата. Филувајте ги тортиљите, замотајте и наредете ги во тавата со сосот. Прелијте ги со преостанатиот сос и наросете со чедар и кашкавал. Печете 10 минути на 180 степени.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Read more

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Read more

Рецепт на денот: Пилешко со тиквички и ѓумбир

Read more

Предлог за ручек: Крокети од компири со шунка и кашкавал

Read more
 

Магазин

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Читај повеќе

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе