Рецепт за мусака на полски начин

Полјаците мусаката ја прават со 4 видови зеленчук, мелено месо и миризливи зачини, а на крајот ја посипуваат со кашкавал.

За ручек ви предлагаме да направите вкусна мусака на полски начин.

Мусаката е традиционално јадење кое се прави од мелено месо и компири, а секоја земја има свој рецепт кој ова јадење го прави уште повкусно. Во Полска ја јадат така што ѝ додаваат разновиден зеленчук, а потоа сето тоа го посипуваат со кашкавал кој се развлекува кога ќе се испече. Интересно е што Полјаците, за разлика од останатите, не додаваат никаков прелив, а мусаката сепак им е сочна.

Потребни состојки:

 • 6-7 компири
 • 1 модар патлиџан
 • 800 гр мелено месо
 • 1 кромид
 • 80 гр путер
 • 3 лажици масло
 • 2-3 домати
 • 100 гр кашкавал
 • 1 лажичка италијански зачин
 • 1 лажичка блага пипер
 • ½ лажичка коријандер
 • копар
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Модриот патлиџанот и компирите исечкајте ги на коцки, па истурете ги во тава. Зачинете со сол и бибер, а потоа посипете со италијански зачин, коријандер и пипер. Прелијте со растопен путер и убаво измешајте. Потоа ставете во рерна на 180°C околу 40 минути. За тоа време пропржете го сечканиот кромид, па додадете го меленото месо и зачинете по желба. Зеленчукот извадете го од рерна, па прелијте го со прженото мелено месо. Наредете ги исечените домати, па посипете со рендан кашкавал. Вратете во рерна уште 20 минути.

Remote video URL
Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Рецепти

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Read more

Идеја за ручек: Пилешко со 4 сирења

Read more

Палента со сос од печурки - супер предлог за ручек

Read more
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
 • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе