Рецепт за превртен чизкејк

Наместо стандардниот рецепт пробајте го овој за превртен чизкејк.

Еден од најпопуларните десерти секако е чизкејкот, кој во малку поинаква форма се служел уште во древна Хелада, а потоа го прифатиле и Римјаните. Првично се правел од сирење и брашно, па се печел, но денешните модерни верзии се поедноставни, а комбинацијата на вкусови е фантастична. Можете да го направите на милион начини, а секој си има своја тајна.

Ние предлагаме да го пробате превртениот чизкејк. Над бисквитите наредете овошен фил, а дури потоа филот од сирење.

Потребни состојки:
  • 150 гр бисквити
  • 100 гр шеќер
  • 100 гр јагоди (може и џем или слатко)
  • 10 гр желатин
  • 50 мл вода
  • 150 гр кремсир
  • 70 гр какао
  • 250 мл слатка павлака
Подготовка:

Бисквитите наредете ги во сад, а во друг сад ставете шеќер и додадете ги јагодите. Мешајте додека шеќерот не се стопи, па прелијте преку бисквитите. Желатинот измешајте го со вода и оставерте го на набабри. За тао време изматетер кремсир со какао, па додадете изматена павлака и соединете ги со миксер. Потоа желатинот стопете гои на пареа, па додадете го вои филот со кремсир и изматете. Турете преку јагодите. На крајот ставете го чизкејкот на кратко во фрижидер за да се здрви.

Напомена: Доколку наместо свежи јагоди користите џем или слатко, во тој случај не додавајте шеќер.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Рецепти

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Read more

Рецепт за мусака на полски начин

Read more

Кромид полнет со жолчки и бешамел

Read more

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе