Рецепт за сочно пилешко во рерна со маринада

Тајната за подготовка на добро пилешко во рерна е во добрата маринада.

Маринадата за подготовка на пилешко во рерна е од големо значење за јадењето да биде вкусно и меко.

Потребни состојки за маринадата:
 • 20 ml мед
 • 65 ml сенф
 • 2 лажици мелена пиперка
 • 2 лажици сол
 • ½ лажица мелен бибер
 • 4 лажици јаболков оцет
 • 3 лажици маслиново масло
 • малку магдонос
Подготовка:

Во пластичен сад ставете ги сите наведени состојки за маринадата и измешајте ги додека целосно не се соединат.

Покријте ја подготвената маринада со пластична или алуминиумска фолија и ставете ја во фрижидер. Можете исто така да покриете со капак, ако имате соодветен за садот кој го користите. Оставете да отстои неколку часа.

Пред да го подготвите пилешкото во рерна, маринирајте го пилешкото во маринадата најмалку три часа за месото да ги впие сите сокови.

Потоа печете стандардно како што секогаш правите. Благодарение на вкусната маринада овој пат ќе искусите поинакво и поубаво пилешко.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Лазањи од шпагети

Read more

Традиционален деликатес во ново руво: Сутлијач со додаток бело чоколадо

Read more

Рецепт на денот: Ловечки шницли со сенф и црно вино

Read more

Најдобриот рецепт за лесна подготовка на вкусна пастрмка

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
 • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
 • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
 • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
 • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе