Рецепт за здрава тортиља го освои TikTok

Со оглед на тоа дека летото се приближува и сите се трудат да постигнат совршена фигура за на плажа, почесто избираат поздрави опции за храна. Така, меѓу најпопуларните рецепти на TikTok во последните денови е рецептот за здрава тортиља од само две состојки.

Една од верзиите на овој популарен рецепт ја објави блогерката за храна Марија Мазалин, а оваа тортиља се подготвува многу едноставно. Потребни се само две состојки - свежо сиртење и јајца со зачини по желба.

Потребни состојки:

  • 250 гр свежо сирење
  • 1 јајце
  • зачини по ваш избор

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 200°C. Измешајте ги сите состојки, додадете зачини по желба. Ако користите солено сирење, додадете само малку сол. (Мазалин наведува дека користи италијанска мешавина од зачини или бибер и лук во прав).

Соединетата смеса истурете ја во тавче обложено со хартија за печење и рамномерно распоредете го, внимавајте рабовите да не се премногу тенки бидејќи ќе изгорат.

Печете околу 30 минути на 200 степени, а времето за печење зависи од тоа колку е тенка тортиљата - кога ќе порумени, готова е.

Пресечете ја на половина и додадете состојки по желба.

@marijamazalin Viralna “tortilja” od svježeg sira 🤯 SASTOJCI ZA TORTILJU • 250g svježeg sira (ja koristim posni) • 1 jaje • začini po izboru RECEPT 1. Upali pećnicu na 200’C 2. Sve sastojke izblendaj - od začina stavi skroz malo soli ili ništa jer je već slano od sira (ja koristim samo talijansku mješavinu ili papar i češnjak) 3. Prolij u tepsiju (moja je 30x22cm) i ravnomjerno rasporedi (pazi da rubovi nisu tanji jer će pogoriti) 3. Peci oko 30min na 200’C - duljina pečenja zavisi koliko je tanka tortilja tako da gledaj nakon 25min i kad je poprimila zlatnu boju, gotovo je - ako su rubovi pocrnili, odreži ih nakon pečenja 4. Prereži ju po pola i nadjeni sastojcima po želji (kod mene je zdenka sir čardaš, pik pečena pureća šunka, cheddar sir i matovilac) #tortilja #svjezi sir #viralna #recept #jednostavnirecepti #sendvic #dorucak #snack #easyrecipes #viral #cottagecheese #tortilla #easyrecipes #breakfast #snack #sandwich #keto ♬ original sound - Marija Mazalin
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Рецепти

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more
 

Магазин

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Читај повеќе

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Читај повеќе
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе