Ред Бул го суспендираше тест-возачот поради расизам

Ф1
Ф.З.
/ 22.06.2022 / 10:32

Ред Бул го суспендираше својот тест и резервен возач Јури Випс поради расистички навреди употребени од младиот возач за време на пренос во живо додека играше видео игра, а тимот најави „целосна истрага“ за инцидентот.

Випс синоќа во живо пренесуваше како игра во видео игрица и притоа користеше расистичка навреда, а Ф1 тимот на Ред Бул, за кој естонскиот возач е врзан како тест-возач и член на јуниорската програма, веднаш реагираше и соопшти дека е привремено суспендиран.

„Ред Бул Рејсинг го суспендираше јуниорскиот возач Јури Випс од сите должности со моментален ефект, додека ги чекаме резултатите од целосната истрага за инцидентот“, се вели во соопштението.

„Како организација го осудуваме малтретирањето од секаков вид и имаме нулта толеранција за расистички јазик и однесување во нашата организација.

Випс повеќе пати преку својот Instagram профил „безрезервно се извини“ за навредливиот говор што го употреби за време на преносот во живо.

„Овој јазик е целосно неприфатлив и не ги опишува вредностите и принципите до кои се придржувам“, напиша Випс.

„Длабоко жалам за моите постапки и ова не е пример што сакам да го дадам. Целосно ќе соработувам со истрагата“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jüri Vips (@juri_vips)

Випс го имаше своето деби во Формула 1 за време на овогодинешното шпанско ГП кога се натпреваруваше на првиот слободен тренинг, а моментално е активен Формула 2 возач каде вози за британскиот тим Хајтек Гран При.

Естонецот е на седмото место во поредокот кај возачите, а на последната трка во Баку имаше судир на четири круга пред крајот додека беше на водечката позиција.

реклама

Ф1

Росберг: Наскоро ќе има жена во Формула 1

Read more

Во шокантен расплет францускиот Ф1 тим загуби двајца возачи за 24 часа

Read more

Корина Шумахер: Михаел ми недостига секој ден, ни фали на сите

Read more

Сензација на Латифи на дождливиот Хунгароринг

Read more
 

Спорт

Работнички гневен на лошото судење против Академија Пандев

Читај повеќе

Тен Хаг ги казни фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Ивановски не го заврши маратонот, златото на градите на Рингер

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте до Тухел: Требаше да те сопнам, ќе беше заслужено

Читај повеќе
  • play_arrow

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Читај повеќе
  • play_arrow

Халеп победничка на турнирот во Торонто

Читај повеќе

Чави: Левандовски ќе почне да дава голови, само е прашање на време

Читај повеќе

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Читај повеќе
  • play_arrow

За неколку седунди 8 болиди се забија во ограда

Читај повеќе