Рекламите стигнаа и на Gmail

Никој не сака вебстраници и услуги со реклами, а рекламирањето во Gmail беше релативно незабележливо низ годините.

Меѓутоа, неодамна тоа се промени кај некои корисници. Сега, кога ќе ја отворите апликацијата Gmail на вашиот телефон, најверојатно ќе видите неколку реклами на врвот на табот Updates на вашето сандаче, со таб што открива дека станува збор за реклама, но инаку изгледа како обична е-пошта.

Тие се само две реклами и се чини дека не се прикажуваат во главниот приказ на Inbox во моментов, но тие се таму. На десктоп, сепак, работите изгледаат полошо.

Сега, според онлајн извештаите, наместо Google да прикажува само две реклами на врвот, има поинвазивен пристап - има повеќе од две реклами и тие се расфрлани низ вашето сандаче, наместо постојано да се прикажуваат на врвот.

Ова сè уште не се појавува за сите - но не е пријатно искуство, пишува PC Press.

Ако сте корисник на Gmail и почнете да гледате повеќе реклами во следните неколку дена, не сте сами.

Тагови
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Интернет

Готово е: Од денеска само X

Read more

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Read more

TikTok ја тужи Белата куќа: Си го кршат сопствениот устав, ќе замолкнат 170 милиони Американци

Read more

Блокирањето на X платформата веќе не е исто

Read more
 

Гик

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Читај повеќе

Готово е: Од денеска само X

Читај повеќе

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Grand Theft Auto 6 ќе пристигне во 2025 година

Читај повеќе
  • play_arrow

ChatGPT доби надградба на која само небото ѝ е граница

Читај повеќе

Canon потврди: Доаѓа моќниот EOS R1

Читај повеќе

Приватен простор и подобaр мултитаскинг: Пристигна Android 15 Beta 2, еве што сѐ носи

Читај повеќе

Никола Тодороски: „Наша гордост. Наша одговорност“ ми отвори нова перспектива колку може позитивно да се влијае

Читај повеќе

Микробите и нивното изненадувачко влијание врз нашето социјално однесување

Читај повеќе