Рекламна измама  - откриени лажни апликации во продавниците на Google и Apple

Истражувачите од тимот на HUMAN's Satori Threat Intelligence открија 75 апликации на Google Play и уште десет во App Store на Apple кои се вклучени во рекламна измама.

Истражувачите ја нарекоа оваа нова кампања за рекламна измама „Scylla“, а апликациите кои се дел од кампањата имаат вкупно 13 милиони инсталирани.

Освен што ги преплавуваат мобилните корисници со видливи и скриени реклами, лажните апликации исто така генерираат приходи имитирајќи легитимни апликации.

Иако овој тип на апликација не се смета за сериозна закана, тимот на Satori Threat Intelligence предупредува дека тие можат да се користат за поопасни активности.

Аналитичарите веруваат дека Skylla е третиот бран од операцијата, која првпат ја забележале во август 2019 година и ја нарекле Poseidon. Вториот бран, зад истиот актер, наречен Charybdis кулминираше на крајот на 2020 година.

Тимот на Satori ги информираше Google и Apple за нивните наоди и апликациите беа отстранети од официјалните продавници.

На уредите со Android, освен ако не сте го исклучиле Play Protect, апликациите треба автоматски да се откриваат.

Кога станува збор за iOS, Сатори им препорачува на корисниците сами да ги отстранат лажните апликации. Loot the Castle, Run Bridge, Shinning Gun, Racing Legend 3D, Rope Runner, Wood Sculptor, Fire-Wall, Ninja Critical Hit, Tony Runs се имињата на апликациите што се отстранети од продавницата на Apple.

Апликациите за Android со повеќе од 1 милион преземања се Super Hero-Save the world!, Spot 10 Differences, Find 5 Differences, Dinosaur Legend, One Line Drawing, Shoot Master и Talent Trap - НОВО.

Целосната листа на апликации кои се дел од кампањата Scylla е достапна во извештајот на тимот на Satori Threat Intelligence.

Овие апликации вообичаено користеа ID на пакет што не се совпаѓа со нивното име, за да им се чини на огласувачите дека кликовите/прегледите на рекламата доаѓаат од попрофитабилна категорија на софтвер.

На Android, рекламите се вчитуваат во скриените прозорци на WebView, така што жртвата не забележува ништо сомнително, бидејќи сè се случува во позадина. Дополнително, рекламниот софтвер го користи системот „JobScheduler“ за да активира настани за прикажување реклами кога жртвите не ги користат активно своите уреди, на пример, кога екранот е исклучен.

Корисниците треба да обрнат внимание на знаците кои обично укажуваат на проблем како што се брзо трошење на батеријата и зголемено користење на мобилни податоци и да ги отстранат апликациите што не се сеќаваат дека ги инсталирале.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Софтвер

Apple ги зголемува цените на апликациите во App Store

Read more

Нова тура штетни апликации отстранети од Play Store, избришете ги ако ги имате

Read more

Apple тестира еден од најважните новитети за iOS

Read more

Samsung ќе понуди побрза надградба на новата верзија на Android

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Читај повеќе

Apple ги зголемува цените на апликациите во App Store

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа првиот телефон на преклоп на Google?

Читај повеќе

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Читај повеќе

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Читај повеќе
  • filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Читај повеќе

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе