Рекорден број пожари ја опустошуваат Амазонија и Пантанал во Бразил

Рекорден број пожари беснееја во Амазон и Пантанал во Бразил минатиот месец, според официјалните податоци, откако уништувањето на шумите и климатските промени предизвикаа хаос во некои од највредните екосистеми на планетата.

Тропските шуми на Амазон се дефинирани како „бели дробови“ на Земјата поради нивната улога во производство на скоро 10 проценти од кислородот во светот.

Регионот Пантанал, што се наоѓа на југот на Бразил, е едно од најголемите тропски влажни зони во светот и рај за биолошка разновидност што се протега надвор од границите на Бразил до Парагвај и Боливија.

Бројот на пожари обично опаѓа во октомври, кога Амазон се приближува на сезоната на дождови.

Но, бразилскиот Национален институт за истражување на вселената (ИНПЕ) регистрираше 17.326 пожари во Амазонската џунгла во октомври, двојно повеќе отколку во истиот месец во 2019 година. Сателитските снимки покажаа речиси 100.000 пожари во првите 10 месеци од 2020 година, повеќе отколку во целата измината година.

ИНПЕ, исто така, регистрираше речси 3.000 индивидуални пожари во Пантанал, нов месечен рекорд од почетокот на собирањето податоци во 1998 година. Во регионот, од кои 23 проценти изгореа оваа година, досега беснееја рекордни 21.115 пожари, повеќе од двојно отколку во 2019 година.

Експертите и еколошките невладини организации за таквата состојба го обвинуваат бразилскиот претседател Жаир Болсонару, скептик за климатски промени, кој го поддржува отворањето на двата региона за сеча и земјоделство.

Некои пожари се резултат на намерно палење за да се подготви земјиштето за добиток, и покрај 120-дневната забрана за практика воведена во јули.

Тагови
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Вежбање со танц со Памела

Read more

Свет

Уништена голема станбена зграда во Газа

Read more

Норвешка ја повлече од употреба вакцината на AstraZeneca

Read more

Најголемиот дијамант продаден на аукција во Женева

Read more

Израел размислува за копнена офанзива на Појасот Газа

Read more
 

Вести

  • play_arrow
  • filter

Уништена голема станбена зграда во Газа

Читај повеќе

Ципрас: Без Договорот од Преспа ќе имавме нестабилни соседи

Читај повеќе

Норвешка ја повлече од употреба вакцината на AstraZeneca

Читај повеќе

Нови 123 случаи на COVID-19, 17 починати

Читај повеќе

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Читај повеќе

Најголемиот дијамант продаден на аукција во Женева

Читај повеќе

Македонскиот офицер нема јужноафрикански, туку нигериски сој на COVID-19

Читај повеќе

Израел размислува за копнена офанзива на Појасот Газа

Читај повеќе

Италија го казни Google со над 100 милиони евра

Читај повеќе