Рекорден пораст на бројот на новозаразени во Токио

Здравствените власти во Токио објавија дека бележат рекорден број на новозаразени и асимптоматски случаи.

Директорот на Националниот центар за глобално здравје и медицина во Токио, Норио Омагари изјави дека бројот на заразени пациенти ги надмина досегашните рекорди, се зголемува и бројот на заразени млади луѓе и асимптоматски случаи.

Според неговите зборови, стапката на заразеност во Токио е во црвена фаза што е највисок степен од четирите нивоа во системот на мерење.

Тамошните власти ги предупредуваат граѓаните да бидат внимателни бидејќи ситуацијата е многу сериозна.

Тие се плашат за да не се прошири заразата низ целиот град па поради тоа ја суспендираа кампањата за зајакнување на домашниот туризам.

Во Токио бројот на заразени е поголем од 200 во изминатите 4 дена.

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Свет

Во Северна Кореја поради страв од коронавирусот во карантин скоро 4.000 луѓе

Read more

Експлозијата во Бејрут не е либанска Хирошима, туку Чернобил

Read more

Бејрут и цел Либан со децении влегуваат од една криза во друга

Read more

Германија: Задолжителен ковид тест за сите кои влегуваат во земјата од високоризични региони

Read more

Вести

Се отвора Центар за дејствување во услови на епидемии и други јавно-здравствени вонредни ситуации

Читај повеќе

Малолетничка уценувана и во повеќе наврати силувана од 24-годишен маж

Читај повеќе

Штипските родители ослободени од сметките за градинка за изминатите пет месеци

Читај повеќе

Србин нелегално влегол и престојувал во земјава без негативен ПЦР тест

Читај повеќе

Во Северна Кореја поради страв од коронавирусот во карантин скоро 4.000 луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозијата во Бејрут не е либанска Хирошима, туку Чернобил

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 113 нови случаи, шест починати и 259 оздравени пациенти

Читај повеќе
  • play_arrow

Бејрут и цел Либан со децении влегуваат од една криза во друга

Читај повеќе

Дескоска: Деловникот од 2008 година беше мотивиран од лични интереси на „владетелите“ од тоа време

Читај повеќе