Рекордна продажба на Porsche во првите 9 месеци

Германскиот произведувач забележа раст на продажбата од 13% во првите три квартали на 2021 година.

Рекорден резултат во периодот јануари-септември за Porsche: во овој период произведувачот од Штутгарт на купувачите ширум светот им испорача 217.198 возила, со зголемување на продажбата од 13 отсто во однос на 2020 година.

Побарувањето порасна во сите држави, а особено во САД.

Најпродаваните модели се Porsche Cayenne со 64.451 испорачани примероци и Macan со 61.944 продадени автомобили.

Целосно електричниот модел Taycan е исто така популарен и на купувачите се испорачани 28.640 примероци.

За Porsche 718 Boxster и 718 Cayman се одлучија 15.916 купувачи, а моделот Panamera оствари продажба од 20.275 примероци.

Во САД продадоа вкупно 63.025 возила, 29% повеќе отколку во првите три квартали на 2020 година.

Во Германија побарувачката порасна за 9 проценти, со 19.099 примероци.

Тагови
реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Авто новости

BMW со тизер ја најави следната генерација на тркачкиот M4 GT4

Read more

Suziki го претстави новиот S-Cross

Read more

Porsche планира да произведе SUV со три реда седишта

Read more

Скапи автомобили пропаѓаат во мистериозна „гробница на модерни класици“

Read more
 

Автомобили

BMW со тизер ја најави следната генерација на тркачкиот M4 GT4

Читај повеќе
  • filter

Suziki го претстави новиот S-Cross

Читај повеќе

Porsche планира да произведе SUV со три реда седишта

Читај повеќе
  • filter

Скапи автомобили пропаѓаат во мистериозна „гробница на модерни класици“

Читај повеќе

Изострен дизајн и иновативни технологии за знаменосецот на Audi: Врвниот A8

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да запрете автомобил на автопат кога возачот се онесвестил?

Читај повеќе

Тјунираната Opel Insignia сега е помоќна и поагресивна

Читај повеќе

Купувате половен автомобил? Ова се знаците дека возилото било удрено

Читај повеќе

Зошто е важно да ги чистите паднатите лисја врз автомобилот?

Читај повеќе