Relativity Space лансираше 3D печатена ракета, но не стигна во орбитата

Relativity Space конечно ја лансираше својата 3D печатена ракета по неколку неуспешни обиди, но резултатите беа измешани.

Ракетата Terran 1 успешно полета од Кејп Канаверал, но не стигна до орбитата. Моторот од втората етапа работеше само кратко, а сè уште не е познато што го предизвикало откажувањето. Relativity вети дека во наредните денови ќе објави детали.

Сепак, и покрај конечниот резултат, компанијата смета дека мисијата е успешна. Terran 1 издржа Max-Q, односно максимален динамички притисок. Ракетата не превезувала никаков товар, туку првиот метал што бил произведен со помош на системот за 3D печатење на компанијата.

Двата претходни обиди за лансирање не успеаја поради проблеми, имаше потешкотии при ладењето на горивото за време на првиот обид, додека вториот беше нарушен со софтверска грешка што предизвика моторот автоматски да се исклучи веднаш по лансирањето.

Remote video URL

Relativity го користи „потрошливиот“ Terran 1 за да ја демонстрира одржливоста на својата техника за 3D печатење пред планираното лансирање на ракетата Terran R за повеќекратна употреба во 2024 година. Процесот на производство теоретски овозможува поедноставни и посигурни ракети кои се поевтини за изработка и можат да бидат готови за неколку недели. Ова на крајот може да ги намали трошоците за лансирање на сателити во орбитата.

Иако ова лансирање претставува напредок, притисокот за целосен успех се зголемува. Relativity веќе има договори кои вклучуваат лансирање на сателитот на OneWeb, како и комерцијална мисија на Марс договорена со Impulse Space. Ривалите како SpaceX, Blue Origin и Rocket Lab не стојат во место, така што секој проблем ги ограничува шансите на Relativity да успее во својот бизнис.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Вести

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Read more

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Read more

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Read more

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе