Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Копија од познатата слика Мона Лиза од ренесансниот уметник Леонардо да Винчи од 17 век е продадена на аукција во Париз за 2,9 милиони евра.

Европски колекционер одвои рекордна сума за репродукција на ова ремек-дело, пренесе Reuters. Репликата е една од бројните оригинални слики кои се наоѓаат во парискиот музеј Лувр.

„Ова е апсолутен рекорд за репродукција на Мона Лиза“ изјави портпаролката на аукциската куќа Christie’s.

На меѓународна аукција од 14 понуди во последен час цената скокнала од 500.000 на 2.4 милиони евра за последната понуда да достигне 2.9 милиони евра.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Живот

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Read more

Не ги оставајте децата во автомобилот, на овие температури возилото е жешка рерна

Read more

Сестрата на Роналдо претходно го исмејуваше коронавирусот, сега заврши во болница

Read more

Топлотен бран го нокаутира Балканот, доаѓа облак сахарска прашина

Read more
 

Магазин

  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најдобри во кревет?

Читај повеќе

Ноќни грчеви во нозете: Како да ги спречите?

Читај повеќе

Идеален летен оброк: Тортиља со туна и зеленчук

Читај повеќе

Не ги оставајте децата во автомобилот, на овие температури возилото е жешка рерна

Читај повеќе
  • play_arrow

Внимателно со овошјето: Може да се предозирате со шеќер

Читај повеќе
  • filter

Kако изгледаат луѓето за време на и по зависноста од дрога

Читај повеќе

Втората доза на AstraZeneca не го зголемува ризикот од згрутчување на крвта

Читај повеќе