Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Секогаш кога има некој новитет од Zagato, тоа е причина за возбуда, а најновиот проект е показател за тоа што може да направи оваа компанија.

Zagato IsoRivolta GTZ е новиот проект на Zagato кој настана со цел да се прослави италијанско-американската соработка.

Спортското купе е инспирирано од моделот A3/C од 60-тите години на минатиот век, а тоа беше всушност тркачката верзија на моделот Zagato Grifo. 

Концептот на автомобилот не е сменет, а од Zagato дизајнираа одлична каросерија, додека под хаубата се наоѓа голем американски мотор. Проектот беше најавен во 2017 година со концептот Vision Gran Turismo.

Remote video URL

Баш како и неговиот претходник, IsoRivolta GTZ има Chevrolet 6,8-литарски V8 мотор со компресор, односно модифицирана верзија на моторот на Chevrolet Corvette Z06, а информациите за перформансите уште се тајна.

Засега не се познати многу детали, освен дека каросеријата е од карбонски влакна и дека ќе бидат произведени само 19 примероци, од кои девет веќе се продадени.

Сите детали ќе бидат познати во октомври, кога автомобилот ќе биде официјално претставен, а првите испораки се очекуваат подоцна. Цените исто така не се објавени.

реклама

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Read more

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Read more

Лазаров: Го допревме дното

Read more

Авто новости

Nissan го претстави електричниот зимски кампер е-NV200

Read more

Познато кога ќе пристигне Audi e-tron GT

Read more

Секогаш чекор пред сите - Кинезите направија батерија за е-автомобил што се полни за пет минути

Read more

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Read more
 

Автомобили

  • filter

Nissan го претстави електричниот зимски кампер е-NV200

Читај повеќе

Познато кога ќе пристигне Audi e-tron GT

Читај повеќе

Секогаш чекор пред сите - Кинезите направија батерија за е-автомобил што се полни за пет минути

Читај повеќе

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот Mercedes-Benz EQA - првиот електричен компактен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Porsche ја збогатува понудата на Taycan

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Mini John Cooper Works GP

Читај повеќе

Нова ера за BMW?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како вози летачки Cadillac

Читај повеќе