ФОРМУЛА 1 2020

Ричардо сака подиум пред да се раздели со Рено

Ф1
МИА
/ 01.06.2020 / 20:01

Даниел Ричардо би сакал да освои уште еден подиум пред да се раздели со Рено на крајот на годината.

Австралискиот возач замина во Мекларен и го заврши своето двегодишно партнерство со тимот, што не беше многу успешно.

Ричардо последен пат освои трка во 2018 година, кога триумфираше во Големата награда на Монако со Ред Бул. Кога ќе започне сезоната 2020, можеби ќе биде подобра за Ричардо и Рено, но останува да видиме.

Сега Даниел изјави во интервју за CNN дека не може да чека да се врати во болидот и дека се надева дека ќе го напушти Рено со добри спомени – на пример, на подиум.

На подиумот во Монако

„Очигледно, многу ми недостасува работата. Пред две години во ова време бев последен пат на подиумот и искрено, навистина сакам повторно да го искусам тоа чувство. Кога потпишав со Рено, целта беше да имаме подиум во втората година. Оваа цел не е изгубена и мислам дека е остварлива. Мислам дека ова ќе биде одличен подарок за испраќање на сите вклучени во нашето партнерство. Знам дека многу му должам на Рено и имам намера да им го дадам тоа. Не само заради мене, туку и заради екипата“, вели Даниел, кој ќе биде во Мекларен во ова време следната година.

Што се однесува до разделбата со тимот, Ричардо изјави дека добил поддршка од нив.

„Тие добро ја прифатија веста. Добив позитивен фидбек од луѓето на тимот. Знам дека се возбудени да ја завршиме годината заедно успешно и дека ќе дадеме сѐ од себе за да освоиме што е можно повеќе поени“, додаде тој.

реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Read more

Ф1

Верстапен не верува во чудо: Хамилтон ќе биде шампион

Read more

Фетел: Не му верував на болидот

Read more

Ферари: Болидот е дизајнерска грешка, немаме шанси за титула пред 2022 година

Read more

Португалското Гран при ќе се одржи со гледачи

Read more

Спорт

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Читај повеќе

Викендов почнува 30. сезона во македонската фудбалска лига

Читај повеќе

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Читај повеќе

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Читај повеќе
  • play_arrow

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Читај повеќе

Премиер лигата се враќа на три измени

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Читај повеќе

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Читај повеќе

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе