Rimac Nevera ги „уништи“ Lucid и Tesla во брзина на полнење

Хрватската компанија Rimac Automobili е апсолутен хит во светот на автомобилите и автомобилската технологија, а нејзиниот најнов електричен хиперавтомобил Nevera рутински рутира рекорди.

Nevera развива 2.000 КС, од 0 до 100 км/ч забрзува за помалку од 2 секунди, а досегот му е 547 километри благодарение на батеријата од 120 kWh (LiNiMnCoO2, 6.969 ќелии).

Сега хрватскиот визионер и основач на компанијата, Мате Римац, ја страви Nevera на полначот IONITY и објави неверојатни резултати. Светот беше импресиониран од полнењето на Tesla на полначот V3 Supercharger, полнењето на Taycan на Porsche и Ioniq 5 на Hyundai за моќност на полнење помеѓу 250 и 260 kW, а потоа дојде Lucid со полнење од 300 kW.

Сепак, Nevera го собори тој рекорд достигнувајќи моќност на полнење од 333 kW. Покрај тоа, Rimac тврди дека моќта на полнење може да се зголеми до 500 kW, пренесува insideevs.com.

Тагови
реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Авто новости

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Read more

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Read more

Cybertruck феномен: Резервирани се 1,5 милиони возила, а производството не е ни почнато

Read more

За колку време се краде еден Tesla автомобил?

Read more
 

Автомобили

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Читај повеќе

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Читај повеќе

Cybertruck феномен: Резервирани се 1,5 милиони возила, а производството не е ни почнато

Читај повеќе
  • play_arrow

За колку време се краде еден Tesla автомобил?

Читај повеќе
  • filter

Легендарниот Autocar ги избра најдобрите автомобили за 2022 година

Читај повеќе

Моторот KTM 490 доаѓа годинава?

Читај повеќе
  • filter

Претставен нов Mercedes: Специјална верзија, комплицирано име

Читај повеќе

Голема промена од 6 јули: Кои системи ќе бидат задолжителни кај новите автомобили?

Читај повеќе

Изненадувачки, некои возачи не го знаат копчето за рециркулација

Читај повеќе