Ризик од пожар: Апарати во домот што треба да ги исклучите пред да тргнете на патување

Во летните месеци, кога високите температури носат висок ризик од пожар и на отворено и на затворено, важно е да внимавате да ги исклучите сите апарати за домаќинство пред да одите на патување.

Еден од клучните чекори што можете да ги преземете пред да одите на патување е да исклучите одредени апарати за домаќинство. На овој начин ќе го намалите ризикот од потенцијални пожари.

Пред да ја затворите вратата од вашиот дом и да тргнете на долгоочекуваното патување, одвојте малку време за да ги исклучите следниве уреди:

 • телевизор
 • десктоп компјутери и лаптопи
 • полначи за електронски уреди
 • микробранови печки и електрични шпорети
 • клима-уреди
 • кафемати
 • шпорети и рерни
 • машина за перење алишта/садови
 • бојлер

Покрај исклучувањето на уредот, можете да го направите и следново:

Исклучете го главниот прекинувач: Ако планирате да отсуствувате подолг временски период, размислете за исклучување на главниот прекинувач. Ова ќе го елиминира ризикот од какви било електрични проблеми.

Проверете го алармниот систем: проверете дали вашиот алармен систем е функционален и активиран, доколку го имате. Тоа ќе ви даде дополнителна сигурност додека сте отсутни.

Пожарот е вистинска опасност, обезбедете се на време

Се апелира до граѓаните да се однесуваат одговорно и да се обезбедат навреме, а ова се советите на експертите за обезбедување имот и човечки живот од пожар:

Од подруми, гаражи, поткровје итн. отстранете ги сите складирани запаливи предмети, на пр. стари списанија, кутии со бои, разредувачи и сл., како и стар мебел, гардероба итн.

Редовно чистете ги скалите за во случај на пожар и премините кои МОРА да ги одржувате проодни, бидејќи најчесто ова е единствениот безбеден начин да го спасите вашиот живот и животот на вашето семејство.

Научете како правилно да го активирате апаратот за гаснење пожар и научете ги членовите на вашето домаќинство како да го прават тоа, бидејќи во случај на пожар, нема да имате време да го прочитате упатството за употреба на налепницата на апаратот.

Научете ги вашите деца да се јават на бројот за итни случаи 112 во случај на пожар.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Живот

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Read more

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Read more

Опасен TikTok тренд ветува идеално исончан тен

Read more
 

Магазин

 • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
 • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
 • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
 • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе