Роботот Cassie постави рекорд во трчање на 100 метри

Cassie, двоножен робот развиен од истражувачи од Државниот универзитет во Орегон, постави светски рекорд трчајќи 100 метри за 24,73 секунди.

Роботот тргна од стоечка положба, спринташе, а потоа се врати на почетната позиција без да падне.

Четириножните роботи можеби привлекуваат внимание кога станува збор за воената технологија, но двоножните се поинтересни за академската заедница. Работата на двоножни роботи бара експертиза во механиката, роботиката и компјутерите, а благодарение на нив, истражувачите учат многу за движењето на двоножниците, нешто што луѓето го земаат здраво за готово.

„Движењето и застанувањето додека стоите е многу потешко од трчањето, исто како што полетувањето и слетувањето е потешко од летањето со авион“, вели Алан Ферн, професор по вештачка интелигенција, кој работи на проектот за развој на роботот Cassie од 2017 година.

Процесот низ кој научниците ја научија Cassie да трча се нарекува „паралелизација“, каде што многу процеси и пресметки се одвиваат истовремено, а тоа е она што ѝ овозможува на Cassie да помине низ неколку искуства за обука истовремено.

Remote video URL

Роботот беше научен на широк опсег на одење, и како што истражувачите го учеа да забрзува, Cassie брзо го оптимизираше темпото слично на начинот на кој трчаат луѓето.

Голем предизвик за истражувачите беше Cassie да го започне и заврши својот подвиг во стоечка положба без да падне. Роботот не е опремен со надворешни сензори или камери, па затоа секогаш работи „на слепо“.

Во развојот се користише буџет од еден милион долари обезбеден од агенцијата DARPA, а роботот е резултат на 16-месечна работа на одделот за роботика и вештачка интелигенција. Ова е првиот двоножен робот кој користи машинско учење за да го контролира одењето на отворено, а исто така може да се качува и спушта по скали.

Во август, Cassie постави уште еден рекорд откако научи да оди и пешачеше растојание од 5 километри самостојно низ универзитетскиот кампус.

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Вести

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Read more

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Read more

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Read more

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Читај повеќе

Apple ги зголемува цените на апликациите во App Store

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа првиот телефон на преклоп на Google?

Читај повеќе

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Читај повеќе

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Читај повеќе
  • filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Читај повеќе

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе